İngilizce Eğitimde Telkin Bilim ile Bireyi Şifalandırmak

Semra Çeliktaş

İngilizce Suggestopedagog

Özet: Doğa başlı başına bir telkin olup şifalandırmayı gerçekleştirirken İngilizce eğitimde Prof. Dr. G. Lozanov’un telkin yöntemini sınıf içinde yaşamak, hem bizleri hem de İngilizce öğrettiğimiz bireyleri şifalandırıyor.

Şifa her bireyin doğasında.
Birey doğasını hatırladıkça öz sevgi & şefkat ve değerlilik kültürü ile ruhunu, zihnini ve bedenini şifalandırıyor.
Böylelikle, bireyin özüne ait yetenek üstünde görünür oluyor.
‘’Yaradan, yarattığı her cana verdiği yeteneği üstünde görmek ister ‘’ sözü, ete kemiğe bürünüyor ve yaşayan şifa oluyor.
Bununla birlikte birey, doğasını unuttukça şifayı dışarıda aramaya, daha doğrusu bunu kendine hatırlatacak bireyi aramaya başlıyor, ‘’Hazıra Hızır’’ misali.
Benim için Prof. Dr. G. Lozanov ‘’Hızır’’ idi. Dr. Lozanov’a minnetarım.
Bu bağlamda 7 Şubat 2022 ile 22 Nisan 2022 tarihleri arasında 10 haftalık Telkin Bilim ile İngilizce Eğitlencesinde 7 kural ahengi ile 25 ve 27 yaşında iki genç hem hayal kurup hem İngilizce konuşmaya başladılar hem de ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak şifayı yaşamakla kalmayıp şifanın kendisi oldular. Aynı zamanda kendilerine verilmiş yeteneğinin farkına vararak her alanda yenilikleri, olasılıkları yaşamlarına aldılar.

Başka neler olduğunu merak ediyor musunuz ? Geri bildirimlerini okumak ister misiniz?

‘’Dümeninde sizin durduğunuz İngilizce isimli gemide 10 haftalık bir yolculuğumuz oldu. Hep dersiniz ya ‘’Yaşamın kendisi serüven’’ diye. Ben sizinle bu yolculuğa çıkmadan önce ne yaşamımın ne de serüvenin farkındaymışım, tabii bir de İngilizce dilinin  .
Bize kazandırdığınız tüm farkındalıklar, yolumuza tuttuğunuz hiç sönmesini istemeyeceğimiz ışığınıza, bizim kendimizi fark etmemiz yolunda sağladığınız tüm alanlara ve sayamadığım bir çok şeye sonsuz teşekkürler !
Ve eklemeden edemeyeceğim şey hayal kurmanın hayatımdaki önemini anlamama yardımcı olmanız…
İYİ Kİ!
Sizi kalpten hissetmeyi seviyorum…
Kimliklerden bağımsız olmak…
Olanlara büyük resimden bakmak…
Kendimizi anlamak…
Bilişimize güvenmeyi öğretmeniz…
Asıl sihrin ‘’kendimiz’’ olduğumuza inandırmanız.
Sizi seviyorum…
Semra Hocam aşkla yaptığınız bir iş, iş değil aşk oluyor.
Tıpkı Nil Karaibrahimgil’den ‘’Gençliğime mektup’’ gibi.
Aşkınızı bizimle paylaştığınız için sonsuz teşekkür ve sevgi ile ,
İnci Kazan
Nam-ı Diğer Sara Evans  ‘’

‘’Semra Hocama,
Öncelikle yazıma aldığım eğitim dışında bazı düşüncelerimi dile getirerek başlamak istiyorum.Yazdığım ilk notumda da söylediğim gibi sizi tanıdığım için çok şanslı ve mutluyum.
Sadece İngilizcemin kısa sürede bu kadar gelişmesi değil hayata bakış açım, düşüncelerimi doğru yönetmem, her zaman pozitif kalabilme ve olumlu bir çok şeyi hayatıma kattığınız için çok teşekkür ederim.
2,5 ay içerisinde İngilizce seviyem tahmin ettiğimden çok daha iyi seviyelere geldi. Artık bir şeyler hakkında konuşabiliyorum, bazı şeyleri hiç yardım almadan anlatabiliyorum ve en en en önemlisi İngilizce bir şeyler duyunca algılayabiliyorum.
Daha önceleri sadece gramer olarak bir şeyler öğrenip asla konuşamazdım, İngilizcenin sadece gramerden oluştuğunu ve gramerin hepsini bilince konuşabileceğimi düşünürdüm ama asla gramerle alakalı olmadığını  yaşadım.

Duyduğumu anlama, kelimeleri doğru telaffuz etme, günlük hayatta konuşulan farklı kalıplar, şarkılarda duyduğum farklı telaffuzlar ve daha bir sürü şeyi bana fark ettirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.
Buraya geldikten sonra İngilizceyi neden öğrenemediğimi, neden İngilizce bir şeyler duyunca sanki dünya dışında bir dil duyuyormuşum gibi geldiğini çok çok iyi anladım, sizin sayenizde. 
Eğitim dışında ise mükemmel enerjiniz, hayata bakış açınız, olaylara bakış açınız… Kısacası sizden öğreneceğim daha çok şey var ve dediğiniz gibi, olması gerektiği için oluyor ve zamanı gelmiştir…
Evet hocam, zamanı geldiği için şu an bu notu yazabiliyorum ve zamanı geldiği için düşüncelerimi dile getiriyorum, sizden bir şeyler alıp size bir şeyler verebiliyorum. Bana kattığınız bu felsefe içinde teşekkür ederim.
Ayberk Ayaş
Nam-ı Diğer Peter Payne  ‘’

Sonuç olarak, 22 Nisan Eğitlence bitimini takiben 25 yaşındaki İnci Kazan’ın hayali gerçekleşti, yurt dışından iş teklifi aldı, anlaşmayı imzaladı ve Haziran sonu Mersin’den ayrılıyor.
Ayberk Ayaş Londra’ya gitmeden önce arzu ettiği gibi yarı zamanlı bir iş buldu ve çalışmaya başladı.
Tüm bu süreci şifalanarak ve şifalandırarak yaşamak kendimize, yaşamımızın her alanına ve yeryüzüne muhteşem bir katkı.

Semra Çeliktaş
İngilizce Suggestopedagog
www.radhaakademi.com
+90 506 402 35 29

Healing a Person in English Teaching by Suggestology

Semra Çeliktaş

Abstract: While the nature which is a suggestion in itself performing the healing, experiencing Prof. Dr. G. Lozanov’s Suggestology in teaching English in class heals both us and the individuals whom we teach English.

Healing is in the nature of every individual.
As the individual remembers his/her nature, he/she heals his/her soul, mind, body with the culture of self-love, self-compassion and self-value.
In this way, his/her natural talent becomes visible on him/her.
The saying, ‘’God wants to see the talent He has given to every soul He created,’’ becomes flesh and blood and a living healing.
However, as he/she forgets his/her nature, he/she begins to seek the healing outside or rather the individual who will remind him/her of it, like ‘’Khidr comes to those who are ready’’.
For me Prof. Dr. G. Lozanov was the ‘’Khidr’’. I am so grateful to Dr. Lozanov.
In this context between the dates of February 7, 2022 and April 22, 2022 with the harmony of 7 rules in 10 weeks of English teaching by Suggestology, two young people aged 25 and 27 started both imagining and speaking English, not only did they experience healing spiritually, mentally and physically but also became the healing itself.
At the same time, they realized the talent given to them and took the innovations in any field and the possibilities into their lives.

Are you curious about what else is going on? Would you like to read their feedback?

‘’We had a 10-week voyage on the ship named English, at the helm of which you were standing. You always say, ’’Life itself is an adventure’’. Before I joined this journey with you, I had been aware of neither my life nor the adventure, of course, also English language. 
Endless thanks to all the awareness you have given us, the light you hold on our way that we will never want to leave, all the spaces you have provided us to realize ourselves, and many more things that I cannot count!
What I can’t help but add is that you helped me understand the importance of imagining in my life…
LUCKILY!
I love to feel you from the heart…
Being independent of identities…
Looking at what’s happening in the big picture…
To understand ourselves…
Teaching us to trust our cognition…
Making us believe that the real magic is ‘’being ourselves’’ .
I love you …
Semra my teacher, a job you do with love becomes love, not a job.
Just like ‘’Letter to My Youth’’ by Nil Karaibrahimgil.
With endless thanks and love for sharing your love with us,
İnci Kazan
Alias Sara Evans 

‘’To my teacher Semra,
First of all, I would like to start by expressing some of my thoughts apart from the education I got. As I said in my first note, I am so lucky and happy to know you.
Thank you very much for not only improving my English so much in a short time, but also my perspective on life, managing my thoughts correctly, staying positive all the time and adding a lot of positive things to my life.
Within 2.5 months my English level has become much better than I expected. Now I can talk about something, explain something without any help, and most importantly, perceive when I hear something in English.
Earlier I could only learn something in grammar but never speak. I used to think that English consisted of only grammar and I would be able to speak if I knew all the grammar, but I have experienced  that it is never about the grammar.

Thank you so much for making me realize what I hear, how to pronounce words correctly, different patterns spoken in daily life, different pronunciations I hear in songs, and many more .
After I had come here, I understood very well why I couldn’t learn English before and why I felt as if I were hearing a language which is extraterrestrial when I listened something in English, thanks to you . 
Apart from education your excellent energy, your perspective on life and events… In short, I have a lot more to learn from you and as you said, it’s happening because it’s supposed to happen, and the time has come…
Yes, my teacher, I can write this note and express my thoughts now because the time has come. I can take something from you and give something to you. I also thank you for this philosophy you have highlighted.
Ayberk Ayaş
Alias Peter Payne ’’

As a result , following the end of the Edutainment on April 22,
25-year-old İnci Kazan’s dream has become true, she has got a job offer from abroad, signed the contract and is leaving Mersin at the end of June.
Ayberk Ayaş has found a part-time job, as he wishes, and started working before leaving for London.
It is a wonderful contribution to ourselves, every area of our life and the earth to live this whole process by healing and being healed.

 

Semra Çeliktaş
Suggestopedagogue with English
www.radhaakademi.com
+90 506 402 35 29